שאלות נוספות

אבחונים ודוחות ממוחשבים

כמה זמן דרוש על מנת להשלים את הגרסה הממוחשבת של שאלון ה- SDS?

 שאלון ה- SDS מורכב מחמישה חלקים שונים, וניתן להשלים אותו תוך כ- 20 דקות.

 

האם המידע האישי שלי מוגן?

בהחלט כן. אנחנו לא מעבירים את המידע האישי שלך (למשל כתובת המייל שסיפקת) לאף אחד.

 

האם דוח התוצאות שלי חסוי?

כן, כל התוצאות נשארות חסויות. ניתן להשתמש בכל שם, כינוי, ראשי תיבות או מזהה אישי אחר בו תבחר בשלב הזנת המידע הדמוגרפי הקודם לשאלון ההערכה. המזהה האישי בו תבחר יופיע על גבי דוח הפרופיל התעסוקתי שלך.

 

האם פרטי האשראי שלי מאובטחים?

כן, התשלום באתר ופרטי האשראי מוצפנים באמצעות SSL לאבטחת מידע ברשת, תעודת האבטחה הגבוהה ביותר שקיימת עבור דפדפנים.

 

מה לעשות אם נתקלים בקשיים טכניים באתר?

לא סביר כי תתקלו בקשיים טכניים באתר. אם בכל זאת נתקלתם בקשיים כאלו, אנא צרו קשר במייל עם התמיכה הטכנית על מנת לקבל סיוע.

 

האם ניתן לרכוש שימושים באתר בצורה מרוכזת?

כן, על מנת לרכוש כמות של 10 שאלונים ומעלה, יש ליצור קשר עם סייקטק בע"מ.

 

איזה מידע מתקבל בדוח הפרופיל התעסוקתי האישי של ה- SDS?

  • קוד מסכם בן שלוש אותיות המייצג שלושה טיפוסי-אישיות שמתארים באופן הטוב ביותר את האישיות התעסוקתית של המשיב.
  • רשימת מקצועות המתאימה לקוד המסכם שהתקבל, ומאורגנת לפי רמת ההשכלה הנדרשת לכל מקצוע.
  • קוד שאיפות מקצועיות אישי, המבוסס על החלומות התעסוקתיים של המשיב.
  • תיאור של כל אחד מששת טיפוסי האישיות המוכרים כ- RIASEC.
  • הנחייה בנוגע לצעדים הבאים, והסבר בנוגע למשמעות הקוד והאופן שבו ניתן להשתמש בו.

 

מידע כללי

האם קיימת גרסה מודפסת של שאלון ה- SDS?

כן. ניתן לקבל את אותן התוצאות באמצעות שימוש בחוברת השאלון המודפסת ובמדריך המקצועות הנלווה. בקרו בעמוד המוצר באתר של סייקטק בע"מ והזמינו ישירות במייל או בטלפון. [מיועד לאנשי מקצוע בלבד]

 

מהי רמת ההכשרה הנדרשת לשימוש בשאלון ה- SDS? האם יש צורך בהכשרה מיוחדת?

כל אחד יכול להשלים ולהשתמש במבחן, ואין צורך בהכשרה מיוחדת על מנת לפרש את תוצאותיו. אמנם אין מגבלות שימוש הן עבור הגרסה הממוחשבת והן עבור הגרסה המודפסת של השאלון, אך רכישת הערכה המלאה מומלצת לאנשי מקצוע עם הכשרה בתחום הייעוץ התעסוקתי. אנשי מקצוע המבקשים לערוך שימוש בשאלון כחלק מן השירות שהם מציעים, יכולים לעיין בהמלצות ההכשרה במדריך המלא.

 

לאילו גילאים מתאים שאלון ה- SDS?

השאלון מתאים למשתמשים מגיל 14 ומעלה.

 

מה זה RIASEC?

RIASEC הם ראשי תיבות של ששת טיפוסי האישיות הבסיסיים: ביצועי (Realistic - R), חקרני (Investigative - I), אמנותי (Artistic - A), חברתי (Social - S), יזמי (Enterprising - E) ומנהלתי (ِConventional - C). ה-SDS מסווג את האישיות התעסוקתית של המשיב, כמו גם את השדות התעסוקתיים, באמצעות שילוב של ששת הטיפוסים האלו. כאשר המשיב משלים את שאלון ה-SDS, הוא מקבל קוד מסכם בן שלוש אותיות, המייצג את שלושת טיפוסי האישיות המתאימים לו ביותר. לחצו כאן להרחבה על תיאוריית ה- RIASEC

 

האם יתכן מצב שמתקבל קוד שלא מתאים לשום אפשרות תעסוקתית?

אנשים שלהם קוד מסכם נדיר מציגים שילוב של תכונות ומאפיינים אישיותיים שלרוב אינם מופיעים יחד. שילוב כזה של תכונות ותחומי עניין דורש לעיתים להתפשר על חלק מתחומי העניין, הפעילויות והמטרות כחלק מתכנון הלימודים והקריירה. אנשים אלו יכולים אף לבחור להתמקד במקצוע המתאים לאות הראשונה בקוד המסכם שלהם, ולהשתמש בפעילויות אחרות כגון תחביבים או התנדבות על מנת להביא לידי ביטוי את שאר חלקי הקוד. למשל, אדם ששתי האותיות הראשונות בקוד המסכם שלו הן CS יכול לפתח קריירה בחשבונאות, אך במקביל לבטא את הצדדים החברתיים שלו באמצעות הצטרפות למקהלה הקהילתית.

ישנן מספר אסטרטגיות שיכולות לסייע בפירוש של קודים נדירים. ראשית, על המשתמש לעיין במדריך המקצועות באמצעות האות הראשונה או שתי האותיות הראשונות בקוד שלו בלבד. שנית, במידה והפער בין האות השלישית לרביעית קטן מ-8, יש לשקול להשתמש באות הרביעית בעת העיון ברשימה. לבסוף, יש לבחון את הקוד של החלום התעסוקתי הראשון של המשתמש, או את הקוד המסכם של השאיפות המקצועיות.

 

מה קורה אם לשתיים מן האותיות בקוד שלי יש ניקוד זהה?

כאשר שתי אותיות או יותר מקבלות ניקוד זהה, משווים בין הניקוד שהתקבל עבור כל אחת מהן בחלק המקצועות בשאלון; האות שקיבלה את הניקוד הגבוה ביותר בחלק המקצועות תדורג ראשונה. אם גם בחלק המקצועות יש שוויון, בוחנים את הניקוד בחלק הפעילויות, ולאחר מכן בחלק הכישורים. סדר ההשוואות נקבע בהתאם למקדמי המהימנות של הציונים בכל אחד מן החלקים של ה-SDS. כאשר יש שוויון בין האותיות בכל החלקים, הדירוג נקבע על פי הרצף RIASEC (למשל, האות R תדורג לפני I).

 

כמה תקפים ומהימנים הקודים המסכמים של ה- SDS?

הגרסה האנגלית של ה-SDS תוקננה בעזרת מדגם של 1,739 משתתפים בגילאי 13-70. המדגם הותאם לאוכלוסיית ארצות הברית על פי פרמטרים של מגדר, גזע, השכלה ואזור גיאוגרפי.

המהימנות של ה-SDS הוערכה באמצעות עקיבות פנימית, מהימנות מבחן חוזר, ומהימנות בין שופטים. מקדמי המהימנות הפנימית של חלקי הפעילויות, הכישורים והמקצועות של המבחן, נעים בין 71. ל-93., ומקדמי המתאמים של הציונים המסכמים נעים בין 88. ל-93. מקדמי מהימנות המבחן החוזר נעים בין 78. ל98. עבור מדגם המרווח של 2-4 שבועות (n=25) ובין 87. ל96. עבור מדגם המרווח של 2-4 חודשים (n=24).

המבחן תוקף באמצעות בחינה של תוקף נראה, אינטר-קורלציות, אקוויוולנטיות למהדורות קודמות, אקוויוולנטיות בין הגרסה המודפסת והגרסה הממוחשבת, תוקף מתכנס עם שאלוני נטיות תעסוקתיות אחרים ותוקף הניבוי.

הגרסה המקומית עברה גם היא תיקוף בעזרת מדגם ישראלי על מנת לוודא את התאמתה לאוכלוסייה המקומית. מידע מלא נמצא במדריך בעברית.

 

מתי פותח שאלון ה- SDS?

שאלון ה-SDS פורסם לראשונה ב-1970 ע"י ג'ון הולנד, אך מאז הוצאו 4 מהדורות של המבחן, כאשר המהדורה הנוכחית (SDS-5) היא משנת 2013. בישראל עבר המבחן תרגום והתאמה לשוק המקצועות המקומי בשנת 2015, אז גם תוקף בקרב מדגם ישראלי.

 

"ידעתי שנועדתי לעשות משהו אחר. ה- SDS נתן את הדחיפה לה הייתי זקוקה על מנת להתחיל במסלול הנכון".